7. apríl Svetový deň zdravia
Cieľom Svetového dňa zdravia je zvýšiť informovanosť o ochoreniach prenášaných vektormi a posilniť kolektívy, rodiny aj jednotlivca, aby prijali opatrenia na ochranu svojho zdravia. Zmeny klímy a urbanizácia majú vplyv na prenos chorôb prenášaných vektormi aj u nás. Na Slovensku najčastejším ochorením prenášaným biologickým vektorom – kliešťom je kliešťová encefalitída.
Pozor na kliešte
Teplé a suché podnebie, ako aj listnaté porasty do nadmorskej výšky 800 metrov vytvárajú vhodné podmienky pre výskyt kliešťa obecného. Kliešte sa vyskytujú nielen v lesoch, ale aj v parkoch a záhradách, predovšetkým na steblách trávy a v nízkych porastoch do výšky 1 metra.
Pobyt v prírode prináša, okrem príjemne strávených chvíľ, aj oveľa nepríjemnejšie chvíle, keď zistíme, že sme si priniesli domov aj nepríjemného spoločníka prisatého na našej koži a po niekoľkých dňoch alebo týždňoch aj vážne ochorenie. Jedná sa o ochorenie, ktorého prenášačom v prírode je kliešť obecný ( Ixodes ricinus), ktorý je nositeľom vírusu kliešťovej encefalitídy (kliešťový zápal mozgu). Treba pripomenúť, že nie každý kliešť je infekčný.
Ako sa prejavuje ochorenie na kliešťovú encefalitídu?
Inkubačná doba ochorenia sa priemerne pohybuje od 7 až do 28 dní, ale môže trvať aj dlhšie. Kliešťová encefalitída prebieha typicky v dvoch vlnách, pričom začiatok ochorenia - prvá fáza pripomína typickú ľahkú virózu s bolesťami hlavy, zvýšenou teplotou, pokašliavaním, sťaženým dýchaním, sekréciou z nosa, nechutenstvom, prípadne ľahkými črevnými problémami. Po troch až piatich dňoch príznaky ustúpia, pacient ani nepredpokladá a nehľadá spojitosť medzi uhryznutím kliešťa spred dvoch týždňov a cíti sa relatívne zdravý. Po ďalšom týždni môže nastúpiť druhá fáza - vysoké teploty, úporné bolesti hlavy migrénového typu, vracanie, svetloplachosť, nesústredenosť, poruchy koncentrácie, stuhnutie šije. V najzávažnejších prípadoch môže viesť choroba až k ochrnutiu, chronickým bolestiam hlavy a výnimočne sa môže skončiť aj smrťou.
Ochrana pred ochorením
Najúčinnejším spôsobom zabránenia vzniku ochorenia na kliešťovú encefalitídu je prevencia. Medzi najznámejšie preventívne opatrenia patrí:
- osobná ochrana - ochranné oblečenie, ktoré zakryje čo najväčšiu plochu tela
- pri pobyte v prírode sa treba vyhýbať oblastiam s vysokou trávou
- použitie repelentných prípravkov
- po príchode z prírody je potrebné prezrieť celé telo, najmä miesta s tenkou pokožkou
- prisatého kliešťa odstránime tak, že ho uchopíme pinzetou, pokiaľ možno čo najbližšie k hlavičke. Potom priamo bez točenie kývavým pohybom vytiahneme. Nikdy nepotierajte olejom. Po vybratí kliešťa miesto dôsledne vydezinfikujte.
Vzhľadom na možný spôsob prenosu ochorenia na kliešťovú encefalitídu po požití tepelne neupraveného mlieka a mliečnych výrobkov sa doporučuje konzumovať len prevarené alebo pasterizované mlieko.
Medzi dôležité preventívne opatrenia patrí aj očkovanie.
Pred ochorením na kliešťovú encefalitídu sa môžeme chrániť očkovaním. Na túto ochranu treba myslieť ešte pred sezónou výskytu kliešťov a nechať sa zaočkovať ešte v chladných mesiacoch roka, kedy je aktivita kliešťov minimálna ( v mesiacoch apríl - október je aktivita kliešťov najvyššia). V súvislosti s očkovaním si musíme uvedomiť, že protilátky proti vírusu kliešťovej encefalitídy nevznikajú ihneď po očkovaní , ale až asi za 14 dní po prvej dávke a dostatočná ochranná hladina protilátok vzniká až po druhej dávke očkovacej látky.
Základné očkovanie sa vykonáva tromi dávkami. Doporučuje sa revakcinácia každých 3 až 5 rokov. Očkovať sa môžu osoby od druhého roku života a taktiež aj tehotné ženy. Očkovanie vykonáva ošetrujúci lekár a pacient si ju hradí sám.