•  Pozn.: Pozri aj ostatné podstránky hore

Základná  škola  s materskou školou, Dolný  Smokovec 21, Vysoké Tatry  bola  slávnostne otvorená 9. septembra 1961 ako pokračovateľka „Neúplnej strednej školy v Hornom Smokovci“. Zapísaných bolo 568 žiakov, učilo sa v 18 triedach. Budova „Lipy“ zostala ako súčasť školy – boli v nej umiestnené štyri paralelné triedy 2.- 5. ročníka. 2. mája 1974 sa začalo vyučovať v prístavbe školy, kde boli umiestnené triedy 1. stupňa základnej školy.

Od roku 1998 je škola samostatnou rozpočtovou organizáciou na úseku základného školstva s právnou subjektivitou na základe zriaďovacej listiny zo dňa 06.11.1998 pod číslom 8/98 a jej dodatkov.

S účinnosťou od 1. septembra 2007 bola zriadená Základná škola s materskou školou, Dolný Smokovec 21, Vysoké Tatry na základe zriaďovacej listiny č. 920/2007 zo dňa 26.09.2007.

Základná škola s materskou školou, Dolný Smokovec 16021, Vysoké Tatry je plne organizovanou školou s deviatimi postupovými ročníkmi. V materskej škole 3 triedy Na  1. stupni (1.-4. ročník) sú  4 triedy. Na 2. stupni  (5.-9. ročník) je 5 tried. Škola je  „spádovou školou“ pre deti od Štrbského Plesa po Veľký  Slavkov.

Stupeň vzdelania:                 ISCED 0 – predprimárne

ISCED 1 – primárne                                            štyri roky

ISCED 2 – nižšie sekundárne vzdelávanie           päť rokov

Vyučovací jazyk:      slovenský

Študijná forma:        denná

Druh školy:               plno organizovaná

Typ školy:                 základná

PROFIL ŠKOLY

Vízia školy

Chceme byť školou reagujúcou na potreby žiakov, ich rodičov, spoločnosti, aby každé dieťa malo šancu a  podmienky pre zmysluplnú tvorivú činnosť, aktívne učenie sa. Ide nám  o  lepšiu budúcnosť našich žiakov, a  preto sa nezastavíme v  hľadaní prostriedkov, ktoré ju majú umožniť.

Poslanie školy

Poslaním našej školy je v  spolupráci s  rodičmi žiakov a  miestnou komunitou vychovávať zodpovedných, celoživotne sa vzdelávajúcich ľudí. Naučiť ich mravným postojom, ideálom a hodnotovým systémom, vyzbrojiť ich schopnosťami, zručnosťami a vedomosťami, potrebnými  na úspešný život v neustále sa meniacej spoločnosti, naučiť ich vážiť si vlastné zdravie a zdravie iných.

Hodnoty školy

Činnosť školy je postavená na týchto hodnotách:

•  Len slobodný človek môže konať zodpovedne; sloboda jednotlivca končí tam, kde    začína sloboda druhého.

•  Dodržiavanie dohodnutých pravidiel je znakom vyspelej kultúry školy.

•  Uznávame individuálne rozdiely medzi žiakmi – jeho hodnoty, dôstojnosť a identitu.

•  V našej škole každý žiak môže zažiť pocit úspechu.

•  Spolupráca ľudí vedie k dosiahnutiu spoločného cieľa.

•  Schopnosť sebahodnotenia umožňuje ďalší rozvoj každého z nás.

•  Uvedomenie si chyby môže byť krokom vpred.

Základnou filozofiou školy je budovať školu nového typu - ktorá poskytne  také základné vzdelanie, aby sa naši žiaci uplatnili na európskom trhu práce svojimi jazykovými zručnosťami, ktorá poskytne priestor žiakovi na zmysluplné trávenie  voľného času,   na športové vyžitie, na aktivity a zábavu, ktorá vnesie transparentnosť, objektívnosť, spravodlivosť a lepšiu kvalitu, ktorá vytvorí priateľskú komunitu medzi školou a rodičmi.

Škola pozostáva z dvoch budov, telocvične a zariadenia na školské stravovanie. V jednej časti budovy – v prístavbe  sú umiestnené  dve oddelenia školského klubu detí.        V priestoroch prístavby je  umiestnená materská škola a Súkromné centrum pedagogicko psychologickej poradne (SCŠPP).

V druhej časti budovy – v hlavnej budove sa vyučuje 1. a 2. stupeň, ktorý tvorí 9 tried. Škola má tieto odborné učebne: informačno-komunikačných technológií IKT, fyziky, chémie, jazykovú učebňu, dielňu, cvičnú kuchynku a posilňovňu. Škola disponuje školskou záhradou